Mościce to dzielnica zieleni. Składają się na nią aleje, parki, ogrody. Pielęgnowane przez swoich właścicieli stają się z roku na rok piękniejsze. Dają wytchnienie, dostarczają satysfakcji i radości. Ogłaszając konkurs, Towarzystwo Przyjaciół Mościc pragnęło uhonorować tych, którzy włożyli trud i serce w ich powstanie.
Konkurs nie odbywa się cyklicznie a założeniem jest, aby w kolejnych konkursach nie powtórzył się ogród.
Konkurs obejmuje dwie kategorie:
I. Ogród - (ciekawie urządzone ogrody przydomowe lub działki).
II. Detal ogrodowy - ( oczka wodne, grupa krzewów, przedogródek, rabata itp.)
W czasie przeglądu ogrodów robione są zdjęcia. Konkurs wieńczy wystawa w Mościckiej Fundacji Kultury połączona z wręczeniem nagród laureatom i dyplomów dla wszystkich uczestników.
Sponsorami nagród w pierwszej edycji konkursu były firmy: Garden, Zenit, Nomi, Welja i Dom i Ogród.
W I edycji udział wzięło 19 uczestników.
Jury w składzie Władysław Woźny, Robert Kułaga, Halina Malik, Anna Małopolska, Paweł Żurek, Jakub Szczepański, Janusz Wielgus, po obejrzeniu wszystkich zgłoszonych ogrodów postanowiło przyznać:
- kat. I - Ogród przydomowy
I miejsce - Mariola Kulawik za efekty akwenów wodnych, bogactwo materiału roślinnego, elementy architektury ogrodowej, tajemniczość i romantyczność całego ogrodu.
II miejsce - Barbara i Marek Strojniak za doskonałą kompozycję ogrodu przy użyciu niewielkiej różnorodności gatunków, perfekcyjny przedogródek i doskonale utrzymany trawnik.
III miejsce - Jarosław Nowak za inspiracje i inwencję twórczą w komponowaniu ogrodu, połączenie starodrzewu z nowymi nasadzeniami.
- kat.II - Detal ogrodowy
I miejsce - Krystyna i Władysław Żuchowicz za rozplanowanie, dobór roślin efekty kolorystyczne grupy krzewów wraz z oczkiem wodnym.Wernisaż wystawy odbył się 12 września. Przybyli wszyscy uczestnicy konkursu i wielu członków TPM. Wernisaż uświetniła przybyła z Warszawy redaktor Małgorzata Łączyńska z redakcji miesięcznika Ogrody, która to redakcja objęła patronat medialny nad konkursem.
Autorami zdjęć byli Barbara Brożek-Czekańska i Kazimierz Kozioł.
II edycja konkursu Mościckie Ogrody
W kolejnej edycji konkursu wzięło udział 17 osób właścicieli ogrodów.
Sponsorami nagród były firmy: Garden, Dozorbut, Nomi, Welja, Dom i Ogród, Zenit.
Jury pod przewodnictwem Władysława Woźnego w składzie: Małgorzata Czosnyka, Agnieszka Klisiewicz, Mariola Kulawik, Anna Małopolska, Jan Wielgus i Paweł Żurek przyznało:
- w kategorii Ogród przydomowy
I miejsce - Zofia Fic za dobór roślin pod względem kolorystycznym, ciekawe elementy architektury ogrodowej, oraz interesujące zaaranżowanie skarpy roślinami cieniolubnymi.
II miejsce - Elżbieta i Teofil Rąpała za kolekcję roślin, bardzo ciekawą aranżację piwniczki ogrodowej różą pnącą oraz za pasję i pomysłowość w tworzeniu ogrodu.
III miejsce - Zbigniew Opioła za naturalistyczny fragment ogrodu przy stole biesiadnym, dobrze dobrane byliny do starodrzewu oraz za dobrze utrzymany akwen.
W kategorii Detal ogrodowy
I miejsce - Agnieszka Syrek za perfekcyjną kompozycję przedogródka, właściwy dobór roślin, wyróżniającą pielęgnację trawnika oraz za kolekcję pnączy estetycznie wkomponowanych w trejaże.
II miejsce - Aleksandra Twardy za kolekcję róż angielskich, za wtapianie nowych form w tradycyjny układ ogrodu oraz za pasję i podtrzymywanie tradycji.
III miejsce - Halina Malik za nadzwyczajną pielęgnację roślin w ogrodzie, funkcjonalną architekturę ogrodową oraz romantyczny nastrój ogrodu.
Członkowie jury ponadto postanowili przyznać 2 wyróżnienia:
Mateuszowi Rusinowi za dobór roślin dziko rosnących na ciekawe sposoby utrzymania czystości wody w oczku wodnym oraz za pasję i samodzielność w realizacji założenia ogrodowego.
Leszkowi Boguszowi na ładnie zakomponowaną wodę w ogrodzie oraz bogatą kolekcję roślin i różne sposoby aranżacji podłoża.
Zakończeniem konkursu już tradycyjnie była wystawa Mościckie Ogrody w Fotografii. Wernisaż odbył się w Mościckiej Fundacji Kultury 7 października
Zostały na nim wręczone nagrody dla laureatów i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu. Komisarzem konkursu i autorką zdjęć była Barbara Brożek-Czekańska.
III edycja konkursu Mościckie Ogrody
W kolejnym konkursie wzięło udział 17 właścicieli ogrodów.
Sponsorami nagród były firmy : Dom i Ogród, Garden, Nomi, PHG Mościce,Dozorbut, Zenit.
Jury w składzie: Marcelin Kilian- przewodniczący, Jacek Adamczyk, Marta Cyganowska, Małgorzata Czosnyka, Mariola Kulawik i Anna Małopolska postanowiło przyznać:
w kategorii - Ogród przydomomowy
I miejsce - Edyta i Jerzy Maniawscy za wspaniale skomponowane kolorystycznie bogactwo odmian i gatunków roślin, połączenie wielu elementów architektury ogrodowej w jedną estetyczną całość oraz za wyjątkową pasję w tworzeniu ogrodu.
II miejsce - Mirosław Grudzień za piękną aranżację ogrodu, połączenie wielu kształtów i barw roślin z elementami wody tworzącymi romantyczny nastrój ogrodu.
III miejsce - Marek Huentter za perfekcyjne utrzymanie ogrodu oraz za ciekawe i różnorodne elementy dekoracyjne.
W kategorii - Detal ogrodowy
I miejsce - Renata Krupa za naturalistyczne oczko wodne i kolekcję roślin cieniolubnych.
II miejsce - Marek Dubiel za bogatą kolekcję traw połączoną w różnych kompozycjach z bylinami i krzewami.
III miejsce - Edyta Słomczyńska za estetyczne skomponowanie przedogródka, połączenie roślin z elementami kamienia i drewna.
Wernisaż odbył się w Mościckiej Fundacji Kultury 28 września. Barbara Brożek - Czekańska na wstępie przywitała wszystkich licznie przybyłych, a wśród nich Prezydenta Ryszarda ścigałę, wi-ce Prezydent Dorotę Skrzyniarz i radnych. Wystawa była zadedykowana śp. prof. Władysławowi Woźnemu dwukrotnemu przewodniczącemu jury w I i II edycji konkursu.
Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów poprowadzili Halina Malik komisarz konkursu i Marcelin Kilian przewodniczący jury.
Autorką zdjęć była Barbara Brożek-Czekańska a wszystkie druki opracował Jacek Czekański.IV edycja Konkursu
W IV edycji konkursu wzięło udział 17 właścicieli ogrodów.
Sponsorami nagród były firmy: Dom i Ogród , Garden, Zenit, Nomi i Dozorbut.
Jury w składzie: Jacek Adamczyk Przewodniczący, Małgorzata Czosnyka. Mariola Kulawik, Anna Małopolska i Marcelin Kilian po obejrzeniu ogrodów postanowiło przyznać:
W kat. Ogród
Nagroda Specjalna - Danuta Stachów-Piwowarska za wspaniale skomponowane bogactwo odmian i gatunków roślin, imponującą ścianę pnączy, wyróżniającą pielęgnację rozległego trawnika oraz za przejrzystą kompozycję ogrodu.
I miejsce - Magdalena Nowak za integrację architektury domu z ogrodem, dobór naturalnych materiałów dekoracyjnych, połączenie roślin z kamieniem i drewnem, pasję i pomysłowość w tworzeniu ogrodu oraz jego specyficzny klimat i urok.
II miejsce - Elżbieta Sarkowicz za wielkie bogactwo kolorystyczne ogrodu, staranny dobór kwiatów, krzewów i drzew oraz inspirację i wielką inwencję twórczą w komponowaniu ogrodu.
III miejsce - Stanisław Maciołek za perfekcyjne utrzymanie ogrodu i predogródka, romantyczną kaskadę wodną oraz rzadkie gatunki drzew karłowych.
Wyróżnienie - Maria Bryndal i Hanna Spala za ciekawe zespolenie części użytkowej i ozdobnej z architekturą ogrodową, połączenie elementów estetycznych z użytkowymi (zbiornik na wodę) oraz uroczy klimat ogrodu.
W kat. Detal ogrodowy
I miejsce - Andrzej Niepsuj za bogatą kolekcję róż i ciekawych gatunków roślin oraz za mnogość i wielosezonowość materiału roślinnego.
II miejsce - Marta Cyganowska za ciekawą kompozycję przedogródka na podłożu naturalnego kamienia w otoczeniu starodrzewu i różnorodność pnączy w połącząniu z architekturą ogrodową.
II miejsce ex aequo - Jan Nowak za ciekawie skomponowane rabaty oraz za interesujące połączenie tawuł z iglakami.
III miejsce - Czesław Winczura za oczko wodne z liliami w otoczeniu pergoli porośniętej glicynią.
Wyróżnienie - Grażyna Zgraja za kompozycję rabat bylinowych zróżnicowanych kolorystycznie w otoczeniu kolekcji funkji.
Zakończeniem konkursu jak zwykle była wystawa Mościckie Ogrody W Fotografii
Wernisaż odbył się w Centrum Sztuki Mościce 26 sierpnia. Prezes Barbara Brożek-Czekańska na wstępie podziękowała wszystkim licznie zgromadzonym mościczanom oraz podziękowała firmom, które ufundowały nagrody. Złożyła podziękowania dla członków jury, którzy jak zwykle pracowali społecznie. Następnie nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów uczestnictwa.
Autorką zdjęć była jak dotąd Barbara Brożek-Czekańska natomiast opracowaniem zdjęć i druków zajął się Jacek Czekański.